Karty w matematyce

Ktoś powie: „Co wspólnego mają karty z matematyką?”

Otóż bardzo dużo!

Grając w gry karciane można kształcić sprawność rachunkową, wyobraźnię geometryczną, dobór strategii, rozumowanie i logiczne myślenie. Nie mówiąc o rozwoju koncentracji uwagi i spostrzegawczości!

Zapraszam do obejrzenia moich filmów pt. „Matematyka przez zabawę – karty” część 1 i 2. Poznacie tam w sumie 10 gier z użyciem kart, dzięki którym Wasze dzieci poćwiczą dodawanie, odejmowanie i mnożenie.

Część 1
Część 2

Mam jeszcze w zanadrzu dwie gry, których nie przedstawiłam w filmach:

  1. Bingo parzyste Grają dwie lub więcej osób (zwiększa się stopień trudności). Rozdaje się wszystkim karty po równo. Nikt nie zagląda do kart. Równocześnie wszyscy odsłaniają po jednej karcie z wierzchu. Jeśli suma (lub odejmowanie czy mnożenie) odkrytych wartości na kartach to liczba parzysta, trzeba powiedzieć BINGO! Kto pierwszy powie, musi jeszcze podać wynik, dopiero zgarnia karty. Po zakończonej rundzie zliczamy ilość zdobytych kart.
  2. Układanie liczb Losujemy 2 lub 3,4 karty i układamy z nich: – największą możliwą liczbę, – najmniejszą możliwą liczbę, – liczbę parzystą, – liczbę nieparzystą, – odejmujemy wartość trzeciej karty od całej liczby, – odejmujemy wartość drugiej karty od całej liczby, itp.

Dajcie znać, czy gry się podobały i czy je zastosowaliście 🙂

Post Author: takczysiak

Dodaj komentarz