Co się działo w Puszczy Białowieskiej?

Zdarzyło się jesienią…

Jakoś nie składało mi się i nie opisałam naszej jesiennej wyprawy do Puszczy Białowieskiej. A potem, wiadomo, wiele innych wydarzeń,aż w końcu „zrobił” się luty.

Ponieważ jednak pewne rzeczy się nie zmieniają i ktoś może planuje wyjazd do puszczy np. wiosną, opowiem coś niecoś. Może się przyda 😉

W Puszczy Białowieskiej byliśmy już kolejny raz. Zakwaterowaliśmy się w Starym Masiewie. Przyjemne miejsce, na odludziu. Cisza i spokój, zapach lasu i świeże powietrze. Stara chata i dorzucanie drewna do pieca. Lubimy to!

Już w Narewce przywitały nas nastrojowe krajobrazy, tajemnicze, zamglone.

Do puszczy zabraliśmy rowery. Jest tam sporo szlaków, które wolimy przemierzać rowerami. W ten sposób więcej możemy zobaczyć w ciągu krótkiego wyjazdu.

Dzieci oczywiście musiały na szlaku wsiąść do ekspozycji kolejki wąskotorowej.

Ogromne wrażenie na nas zrobił najpotężniejszy i najgrubszy dąb Puszczy Białowieskiej i jeden z najpotężniejszych dębów w Polsce„dąb Maciek”. Drzewo rośnie w wilgotnym lesie, ma potężny pień i bardzo rozłożystą koronę. Jest to jeden z najwyższych dębów w Polsce, a być może także i w Europie!


Ponieważ jedna z córek jest na etapie fascynacji grzybami, nie omieszkaliśmy wielokrotnie zatrzymywać się w celu obserwacji różnych okazów.


A wieczorem, korzystając z istnienia pieca kaflowego, zrobiłam mace. Takie mace robiła moja babcia, gdy zostawały skrawki po produkcji domowego makaronu.

Nie odmówiliśmy też dziewczynom przyjemności pojeżdżenia na hucułach, niedużych spokojnych koniach.

Kolejną atrakcją był Rezerwat Pokazowy Żubrów wraz z niedawno wybudowanym Pawilonem Edukacyjnym (usytuowany przy drodze łączącej Białowieżę z Hajnówką na terenie Nadleśnictwa Zwierzynieckie w Puszczy Białowieskiej).

Zwierzęta w Rezerwacie eksponowane są w warunkach półnaturalnych, w dużych zagrodach pokrytych naturalną roślinnością. Są żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), wilki i ryś.

Rewelacyjny okazał się Pawilon Edukacyjny. Jest tam 12 interaktywnych stanowisk, przy których, poprzez zabawę, można bliższej poznać życie żubrów, ich rolę w środowisku oraz obecną sytuację i miejsca występowania na świecie. Jest również sala audiowizualna, gdzie będą wyświetlane filmy przyrodnicze (my niestety jeszcze się nie załapaliśmy).

Wszystkie stanowiska są bardzo atrakcyjne, proste w użyciu. Prezentują wiedzę o tym największym lądowym ssaku Europy, jakim jest żubr. Przewodnikiem jest tu sam odwiedzający – wszystkie stanowiska są opisane i intuicyjne w obsłudze.

Dowiedzieliśmy się tam, dlaczego kurczył się areał występowania żubra w Europie i jak powiązane to było z rozwojem cywilizacji i deforestacją terenu. W kolejnych punktach przesuwaliśmy elementy lub ich dotykaliśmy, co uruchamiało informacje np. o biologii żubrów w różnych porach roku, o cechach pozwalających odróżnić żubra od bizona amerykańskiego. Dotknięcie interaktywnych tablic uruchomiło poznanie fundamentalnej roli żubra w ekosystemie leśnym. W jeszcze innym poznaliśmy jego anatomię. Dla rozrywki można było „zamienić się w żubra” i przebiec po puszczy omijając napotykane przeszkody.

W pobliżu pawilonu jest świetny plac zabaw dobrze komponujący się z otoczeniem. Jest też wiata ze stojakami na rowery oraz kojce dla psów, których nie można wprowadzać na teren Rezerwatu.

Co ciekawe, budynek Pawilonu Edukacyjnego ma charakter pasywny. Zaprojektowany został jako budynek energooszczędny z minimalnym zużyciem energii. Podstawowym źródłem ogrzewania budynku jest gruntowa pompa ciepła. Obok obiektu znajduje się ferma instalacji fotowoltaicznej, produkująca energię elektryczną. Ciepłą wodę użytkową zapewniają kolektory słoneczne, a wodę użytą do spłukiwania toalet odzyskuje się z wody opadowej. Budynek obsługuje biologiczna oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym w ziemi. Obok budynku znajduje się zbiornik p. pożarowy.

W pawilonie bilety do Rezerwatu pokazowego Żubrów kupuje się w biletomacie, natomiast po informacje i pamiątki można się skierować do pani w kasie 🙂

Wstęp do Pawilonu Edukacyjnego jest bezpłatny, nielimitowany, ograniczony czasowo godzinami otwarcia Rezerwatu Pokazowego Żubrów, tj.

  • w okresie od 16 kwietnia do 15 października od poniedziałku do niedzieli, w godzinach: 9:00 – 17:00
  • w okresie od 16 października do 15 kwietnia od wtorku do niedzieli, w godzinach: 8:00 – 16:00

Podczas naszych wycieczek przydały się dwie aplikacje na komórkę :

Oczywiście mieliśmy ze sobą również mapę i kompas 🙂

Cały wyjazd, choć krótki, był pełen wrażeń. Wracaliśmy do domu z przeświadczeniem dobrze spędzonego czasu i pogłębionych relacji w rodzinie.

Post Author: takczysiak

Dodaj komentarz