Metaloplastyka czy kalkografia?

Wybieram obie!

Wyginanie, skręcanie, zwijanie, prostowanie, cięcie, wytłaczanie, łączenie, wyklepywanie – to czynności, które mogą robić moje dzieci od rana do wieczora 😉

Metaloplastyka zawiera w sobie wszystkie te cechy. Dziełem mogą być przedmioty użytkowe lub dekoracyjne. Sam termin powstał w latach 20. XX wieku, jednak różne techniki obróbki metali znane były od starożytności.

W pojęciu szerokim metaloplastyka obejmuje również ślusarstwo artystyczne, kowalstwo artystyczne i złotnictwo.

My wzięłyśmy się za wytłaczanie wzorów na tackach aluminiowych za pomocą drewnianego patyczka. Najpierw tworzy się wzór zagłębiając się w tacce, następnie z drugiej strony tacki uwypukla się pozostałą powierzchnię (wokół wzoru). Następnie nanosi się jeszcze drobne poprawki z obu stron.

Równie atrakcyjne jest robienie odbitek na różne sposoby.

Co ciekawe, druk wypukły jest najstarszą techniką graficzną.

Sięgnęłyśmy po kalkografię, do której potrzebowałyśmy kalki ołówkowej, kartek papieru i żelazka. Przygotowałyśmy matrycę , czyli nakleiłyśmy różne papierowe szablony. Można też używać cienkich sznurków, koronek, suchych liści itp. Na matrycę położyłyśmy kalkę ołówkową, czystą kartkę i wyprasowałyśmy to wszystko ustawiając żelazko na minimalną temperaturę (bez pary).

Po wykonaniu odbitki można dodatkowo zrobić odbitkę negatywową. W tym celu trzeba położyć kalkę stroną drukującą na papier, nakryć inną kartką i ponownie przeprasować. Farbę oddadzą miejsca niedrukowane.

Kalkograf można podkolorować kredkami.

Post Author: takczysiak

Dodaj komentarz